Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami. Wielokrotnie FAO propagowała akcje sadzenia drzew, sprzątania lasów, a także nagłaśniania tej tematyki w mediach. Ważne jest mówienie o roli lasów w zapobieganiu zmian klimatu (w ubiegłym roku MDL był poświęcony wodzie i znaczeniu terenów leśnych w ograniczeniu skutków powodzi) oraz wpływie zrównoważonej gospodarki leśnej na współczesną ekonomię. W tym roku MDL jest poświęcony lasom jako źródłu energii. Właśnie zrównoważona gospodarka leśna jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej.Nadal, jak informują przedstawiciele FAO, prawie połowa światowej produkcji drewna jest zużywana do gotowania, ogrzewania czy wytwarzania energii elektrycznej. Lasy dysponują zapasem energii dziesięciokrotnie przewyższającym roczne zużycie energii na całym świecie.
Wbrew pozorom, nie tylko mieszkańcy wsi używają drewna jako opału. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania w okolicach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, ale też jest atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna.
Warto jeszcze raz przypomnieć, że drewno jest odnawialnym źródłem energii. Każdego roku w Polsce leśnicy sadzą 500 mln młodych drzew. Tym samym, mimo pozyskania drewna, powierzchnia lasów cały czas rośnie. Obecnie jest zalesionych niemal 30 proc. kraju, chociaż po II wojnie światowej było to zaledwie 21 proc.
źródło: http://www.lasy.gov.pl/
Liga Ochrony Przyrody
ul. Tamka 37/2, 00-355 Warszawa
email: zg@lop.org.pl,
tel: 22 828 65 82, Fax: 22 828 65 80