Szanowni Państwo

 

Liga Ochrony Przyrody kontynuując popularyzatorskie i edukacyjne dokonania i tradycje, planuje wydać w 2017 r., w dużym nakładzie, ilustrowane fotografiami tablice pt. ”Chronione grzyby wielkoowocnikowe i zlichenizowane”. Zaproponowano wybór 160 gatunków, 10 tablic po 16 fotografii, czyli ok. 50% wszystkich chronionych grzybów (wg. Rozporządzenia z 2014 r.). Składać się na to będzie 96 gatunków grzybów wielkoowocnikowych (6 tablic) i 64 gatunki porostów (4 tablice). Wykaz gatunków w załączeniu. Mimo, że gatunków porostów będących pod ochroną jest 205, czyli więcej niż 117 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, to te ostatnio wymienione są bardziej narażone na nieświadome lub umyślne uszkodzenia i zniszczenia.

            Zwracamy się do grona osób fotografujących grzyby i porosty z bardzo serdeczną prośbą o udostępnienie swoich zasobów fotograficznych oraz o dokonanie w sezonie wegetacyjnym 2017 r. nowych i uzupełniających zdjęć, tak aby najpóźniej do końca sierpnia przesłać fotografie grzybów do Ligi Ochrony Przyrody. Następnie zostanie dokonany wybór najlepszych zdjęć pod względem merytorycznym (czytelne, dydaktyczne, ujęcie na pierwszym planie owocnika lub plechy) oraz technicznym (wysoka rozdzielczość, właściwa barwa obiektu, dobry kadr) z przeznaczeniem do publikacji.

            Gwarantujemy zachowanie pełnych praw autorskich. Zakupimy zakwalifikowane fotografie i po podpisaniu umowy zapłacimy po 61,50 zł brutto/sztuka. Fotografie należy przesłać drogą elektroniczną wraz z wykazem nazw gatunków na adres e-mail: foto@lop.org.pl i kontaktować się w tej sprawie z Liga Ochrony Przyrody 00-355 Warszawa, ul. Tamka 37 lok. 2, tel. (22) 828-81-71

 

 

 

Koordynator projektu                                                    Prezes Ligi Ochrony Przyrody

 

prof. dr hab. Andrzej Grzywacz                                        dr inż. Ryszard Kapuściński

 

 

 

 

Poniżej robocza wersja tablic zawierająca listę gatunków:
 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica I

Grzyby workowe

 

  1. Czareczka długotrzonowa – Microstoma protracta
  2. Czarka jurajska – Sarcoscypha jurana
  3. Koronica ozdobna – Sarcosphaera coronaria
  4. Krążkówka żyłkowana – Disciotis venosa
  5. Małozorek zielony – Microglossum viride
  6. Naparstniczka czeska – Verpa bohemica
  7. Naparstniczka stożkowata – Verpa conica
  8. Piestrzenica pośrednia – Gyromitra ambigua
  9. Piestrzenica pochyła – Gyromitra fastigiata
  10. Smardz grubonogi – Morchella crassipes
  11. Smardz jadalny – Morchella esculenta
  12. Smardz półwolny – Morchella gigas
  13. Smardz stożkowaty – Morchella conica
  14. Smardz wyniosły – Morchella elata
  15. Trufla wgłębiona – Tuber mesentericum
  16. Włosojęzyk szorstki – Trichoglossum hirsutum

 

 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica II

Grzyby porażające drzewa i krzewy

 

  1. Błyskoporek podkorowy – Inonotus obliquus
  2. Jamkówka białobrązowa – Antrodia albobrunnea
  3. Jodłownica górska – Bondarzewia mesenterica
  4. Lakowica żółtawa – Ganoderma lucidum
  5. Miąkusz szafranowy – Hapalopilus croceus
  6. Ozorek dębowy – Fistulina hepatica
  7. Pniarek lekarski – Fomitopsis officinalis
  8. Pomarańczowiec bladożółty – Pycnoporellus alboluteus
  9. Porojęzyk dębowy – Buglossoporus quercinus
  10.  Soplówka jeżowata – Hericium erinaceum
  11.  Soplówka jodłowa -  Hericium flagellum
  12.  Soplówka bukowa – Hericium coralloides
  13.  Siedzuń dębowy – Sparassis brevipes
  14.  Tarczóweczka wielkozarodnikowa –  Aleurocystidiellum subcruentatum
  15.  Żagiew wielogłowa – Polyporus umbellatus
  16.  Żagwica listkowata – Grifola frondosa

 

 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica III

Ściśle chronione grzyby ektomykoryzowe

 

  1. Borowik korzeniasty – Boletus radicans
  2. Borowik szatański – Boletus satanas
  3. Borowik żółtawy (królewski) – Boletus appendiculatus ( regius)
  4. Dwupierścieniak cesarski – Catathelasma imperiale
  5. Gwiazdosz angielski – Geastrum berkeleyi
  6. Gwiazdosz bury – Geastrum elegans
  7. Gwiazdosz butelkowaty – Geastrum lageniforme
  8. Gwiazdosz karzełkowaty – Geastrum schmidelii
  9. Gwiazdosz kwiatuszkowaty – Geastrum floriforme
  10.  Gwiazdosz szorstki – Geastrum campestre lub G. węgierski – G. 

 hungaricum

  1.  Gwiazdosz workowaty – Geastrum saccatum lub G. wzniesiony – G. 

fornicatum

  1.  Maślak trydencki – Suillus tridentinus
  2.  Promieniak wilgociomierz – Astraeus hygrometricus
  3.  Szaraczek sosnowy – Boletopsis grisea
  4. Tęgoskór korzeniasty – Scleroderma septentrionale
  5. Wilgotnica czapeczkowata – Hygrocybe calyptriformis

 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica IV

 Grzyby ektomykoryzowe objęte ochrona częściową

 

  1. Borowiczak dęty – Boletinus cavipes
  2. Gąska pomarańczowa – Tricholoma aurantium
  3. Gwiazdosz brodawkowaty – Geastrum corollinum lub G. czeropromienny – G. quadrifidum
  4. Maślak błotny (żółtawy) – Suillus flavidus
  5. Maślak syberyjski – Suillus sibiricus
  6. Mleczaj strefowany – Lactarius zonarioides
  7. Mleczaj żółtofioletowy – Lactarius repraesentaneus
  8. Poroblaszek żółtoczerwony – Phylloporus pelletieri
  9. Szyszkowiec łuskowaty – Strobilomyces strobilaceus
  10.  Wilgotnica cytrynowozielona – Hygrocybe citrinovirens
  11. Wilgotnica ozdobna  - Hygrocybe aurantiosplendens lub W. sklepiona – H. fornicata
  12.  Wilgotnica włoska – Hygrocybe reidii lub W. zasadowa – H. ingrata
  13.  Wodnicha atramentowa – Hydrophorus atramentosus lub W. brudnobiała – H. latitabundus
  14.  Wodnicha kozia – Hydrophorus capreolarius lub W. oliwkobrązowa – H. persoonii
  15.  Wodnicha różowoblaszkowa – Hydrophorus calophyllus lub W. zaróżowiona – H. erubescens
  16.  Zasłonak słomkowożółty – Cortinarius elegantior

 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica V

Grzyby saprotroficzne

 

  1. Buławka  obcięta – Clavariadelphus truncatus
  2. Buławka pałeczkowata – Clavariadelphus pistilaris
  3. Buławka spłaszczona – Clavariadeplhus ligula
  4. Gwiazda wieloporowa – Myriostoma coliforme
  5. Kolczakówka dołkowana – Hydnellum  scrobiculatum
  6. Kolczakówka kasztanowata - Hydnellum  ferrugineum
  7. Kolczakówka niebieskawa - Hydnellum  caeruleum
  8. Kolczakówka piekąca - Hydnellum  peckii lub K. pomarańczowa – H. aurantiacum
  9. Kolczakówka strefowana -  Hydnellum  concrescens lub K. wonna – H. suaveolens
  10.  Kolczakówka zielonozółta - Hydnellum  geogenium lub K. zółtobrązowa – H. compactum
  11.  Kruchaweczka  plamista – Psathyrella maculata lub. K. meduzogłowa – P. caput-medusae
  12.  Kurzawka bagienna – Bovista paludosa
  13.  Polówka południowa – Agrocybe cylindracea
  14.  Sarniak fioletowy – Sarcodon joeides lub S. Underwooda – S. underwoodii
  15.  Sarniak sinostopy – Sarcodon glaucopus lub S. szorstki – S. scabrosus
  16.  Siatkoblaszek maczugowaty – Gomphus clavatus

 

 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica VI

Grzyby rozkładające drewno

 

  1. Białokrowiak trójbarwny  - Leucopaxillus compactus
  2. Jamkówka kurczliwa – Antrodia ramentacea
  3. Łuskwiak włóknistołuskowaty – Pholiota heteroclita
  4. Płomykowiec galaretowaty – Tremiscus helvelloides
  5. Pniarek różowy – Fomitopsis rosea
  6. Powłocznik białofioletowy -  Corticium polygonioides
  7. Późnoporka czerwieniejąca – Amylocystis lapponica
  8. Szkieletnica wonna – Skeletocutis odora

 

Grzyby o różnych funkcjach ekologicznych

 

  1. Berłóweczka czeska – Tulostoma kotlabae
  2. Berłóweczka łuskowata – Tulostoma squamosum lub B. rudawa – T. melanocyclum
  3. Boczniak mikołajkowy – Pleurotus eryngii
  4. Dzwonkówka ciemniejąca – Entoloma turci
  5. Dzwonkówka torfowcowa -  Entoloma sphagnorum lub Dz. bagienna – E. cuspidiferum
  6. Opieńka torfowiskowa – Armillaria ectypa
  7. Podgrzybek tęgoskórowy (pasożytniczy)  - Xerocomus parasiticus
  8. Siatkoblaszek maczugowaty – Gomphus clavatus

 

 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica VII

Epility – porosty występujące na skałach

  1. Chróścik drobny – Stereocaulon nanodes lub Chróścik kępkowy - S. evolutum
  2. Chróścik obnażony – Stereocaulon vesuvianum
  3. Chróścik skalny – Stereocaulon saxatile
  4. Dołczanka torbiasta – Solorina saccata
  5. Galaretnica sztywna – Collema flaccidum
  6. Jaskrawiec morski – Caloplaca marina
  7. Kruszownica niezwykła – Umbilicaria dendrophora
  8. Odnożyca pośrednia – Ramalina intermedia lub Odnożyca murawkowa – R. capitata
  9. Pęcherzyca nadobna – Lasallia pustulata
  10. Pawężniczka sorediowa – Nephroma parile
  11. Przylepka oddzielona – Melanelia disjuncta
  12. Przylepka sorediowa – Melanelia sorediata lub Przylepka wątrobiasta – M. hepatizon
  13. Przylepka żałobna – Melanelia stygia
  14. Tarczownica ścienna – Parmelia omphalodes
  15. Tapetka pokrzywiona – Arctoparmelia incurva
  16. Żełuczka Mougeota – Xanthoparmelia mougeotii lub Żełuczka zmienna – X. stenophylla

 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica VIII

Epility i epiksylity – porosty występujące na korze drzew i krzewów oraz na drewnie

1.Brodaczka buczynowa – Usnea fagina lub Brodaczka grabowa – U. carpinea

2.Brodaczka kępkowa – Usnea hirta lub Brodaczka zwyczajna – U. dasypoga

3. Bodaczka nadobna – Usnea florida lub Brodaczka najdłuższa – U. longissima

4.Brodaczka biczykowata – Usnea flagellata lub Brodaczka gładka U. chaetophora

5.Brodaczka kosmata – Usnea hirtella lub Brodaczka leśna – U. sylvatica

6.Mąkla odmienna – Evernia mesomorpha lub Mąkla rozłożysta - E. divaricata

7.Obrostnica rzęsowata – Anaptychia ciliaris

8.Odnożyca mączysta – Ramalia farinacea lub Odnożyca opylona – R. pollinaria

9.Włostka dwubarwna – Bryoria bicolor lub Włostka spleciona – B. implexa

10.Włostka cieniutka – Bryoria capilaris lub Włostka ciemniejsza – B. subcana

11.Włostka osobliwa – Bryoria mirabilis  lub Włostka Nádvornika – B. nadvornikiana

12.Żyłecznik zwisający – Alectoria sarmentosa

 

Epibryofity – porosty występujące na mszakach lub wśród nich

  1. Pawężnica Degena – Peltigera degenii lub Pawężnica Elżbiety – P. elisabethae
  2. Pawężnica rozłożysta – Peltigera horizontalis
  3. Pawężnica sałatowa – Peltigera hymenina
  4. Pawężnica pergaminowa – Peltigera membranacea lub Pawężnica forteczna – P. monticola

 

 

 

CHRONIONE GRZYBY

wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica IX

Epility i epiksylity – porosty występujące na korze drzew i krzewów oraz na drewnie

  1. Biedronecznik zmienny – Punctelia subrudecta
  2. Granicznik płucnik – Lobaria pulmonaria lub Granicznik tarczownicowy – L. scrobiculata
  3. Pawężnica łuseczkowata – Peltigera praetextata
  4. Pawężniczka odwrócona – Nephroma resupinatum lub Pawężniczka gładka – N. bellum
  5. Płaskotka reglowa – Parmeliopsis hyperopta
  6. Płucnica płotowa – Cetraria sepincola
  7. Popielak pylasty – Imshaugia aleurites
  8. Przystrumycznik pustułkowy – Hypotrachyna revoluta
  9. Puchlinka ząbkowata – Thelotrema lepadinum
  10. Pustułka oprószona – Hypogymnia farinacea lub Pustułka rozdęta – H. vittata
  11. Pustułka rurkowata – Hypogymnia tubulosa
  12. Szarzynka skórzasta – Parmelina tiliacea lub Szarzynka dębowa - P. quercina
  13. Tarczynka dziurkowana – Menegazzia terebrata
  14. Złotlinka jaskrawa – Vulpicida pinastri
  15. Złociszek jaskrawy – Chrysothrix candelaris
  16. Żółtlica chropowata – Flavoparmelia caperata

 

CHRONIONE GRZYBY

                    wielkoowocnikowe i zlichenizowane (porosty)

Tablica X

Epigeity – porosty występujące bezpośrednio na glebie

  1. Błyskotka brodawkowata – Fulgensia bracteata lub Błyskotka jasna – B. fulgens
  2. Chrobotek alpejski – Cladonia stellaris
  3. Chrobotek czarniawy – Cladonia stygia lub Chrobotek zgrubiały – C. incrassata
  4. Chrobotek leśny – Cladonia arbuscula
  5. Chrobotek najeżony – Cladonia portentosa lub Ch. reniferowy – C. rangiferina
  6. Chróścik inkrustowany – Stereocaulon incrustatum lub Chróścik karłowaty – S. condensatum
  7. Chróścik pasterski – Stereocaulon paschale lub Ch. koralowaty – S. subcoralloides
  8. Chróścik orzęsiony -  Stereocaulon tomentosum
  9. Czasznik modrozielony – Icmadophila ericetorum
  10. Karlinka brodawkowata – Pycnothelia papillaria
  11. Obielec rozetowy – Squamarina lentigera
  12. Oskrzelka niwalna – Flavocetraria nivalis
  13. Pawężnica brodawkowata – Peltigera aphthosa lub Pawężnica jabłkowata – P. malacea
  14. Pawężnica psia – Peltigera canina lub Pawężnica tarczowata – P. lepidophora
  15. Pawężnica węgierska – Peltigera ponjensis lub Pawężnica żyłkowata – P. leucophlebia
  16. Płucnica islandzka – Cetraria islandica lub Płucnica kędzierzawa – C. ericetorum 
13 czerwca 2017
Tablice pt. "Chronione grzyby wielkoowocnikowe i zlichenizowane"

Aktualności i wydarzenia

Przyroda Polska

Konkursy i projekty

19 lipca 2018
Domyślna treść artykułu.   W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu

Liga Ochrony Przyrody

ul. Tamka 37/2, 00-355 Warszawa

email: zg@lop.org.pl,

tel: 22 828 81 71, Fax: 22 828 65 80

 

Gdzie jesteśmy?

Zarządy okręgowe