Od lutego 2017 r. na antenie telewizyjnej Dwójki można oglądać serial "Misja Natura" ukazujący różnorodność obszarów Natura 2000 w Polsce, złożoność działań podejmowanych dla ich ochrony, a także współistnienie w nich człowieka i przyrody. Serial kieruje uwagę odbiorców na bardziej i mniej znane zakątki Polski, które odwiedzą Gosia (Małgorzata Kosik) i Romek (dr Romuald Mikusek) w celu wykonania określonych misji.
Program emitowany jest na antenie TVP2 w piątki o godzinie 6.30. Na najbliższy odcinek pt. Szlakiem Doliny Noteci zapraszamy już 3 marca. Tym razem bohaterowie udają się do Doliny Noteci, gdzie poznają zasady melioracji łąk oraz rolę bobrów w powstrzymywaniu spływu wód. Gosia i Romek odwiedzają wioskę, gdzie znajdują bocianie gniazda i uczestniczą w obrączkowaniu ptaków. W tym samym czasie, koordynator udaje się nad Dunaj, gdzie przygląda się w jaki sposób edukuje się przyrodniczo młodzież oraz prowadzi renaturalizację rzeki. Na koniec wyprawy odwiedza wielkie akwarium ukazujące podwodne życie Dunaju.
Serial "Misja Natura" według scenariusza i w reżyserii Jacka Piotra Tarasiuka oraz Dariusza Kuciewicza, to cykl 12-stu odcinków prezentujących w nietypowy sposób funkcjonowanie sieci Natura 2000 w Polsce i Europie oraz współpracę człowieka z naturą. Poszczególne odcinki zrealizowane są w konwencji filmów podróżniczo-ekspedycyjnych, każdy na innym obszarze Natura 2000 w różnych rejonach Polski: Dolina Baryczy, Kurze Grzędy, Zatoka Pucka i Półwysep Helski, Zalew Szczeciński, Dolina Bugu, Góry Stołowe, Góry Słonne i Pogórze Przemyskie, Puszcza Knyszyńska, Wyżyna Miechowska, Pieniny czy Pustynia Błędowska i Poligon Orzysz.
Serial powstał w ramach projektu "Misja Natura" realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat nad projektem objęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.
Więcej informacji o serialu na stronie: www.misjanatura.fwie.pl
Liga Ochrony Przyrody
ul. Tamka 37/2, 00-355 Warszawa
email: zg@lop.org.pl,
tel: 22 828 65 82, Fax: 22 828 65 80