Konkursy i projekty

Przyroda Polska

Aktualności i wydarzenia

Zapraszamy do udziału w 59 Wszechnicy Biebrzańskiej
17 stycznia 2017

Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza do udziału w 59 Wszechnicy Biebrzańskiej, która odbędzie się w dniach 21-22 stycznia br. Podczas pierwszego dnia Wszechnicy uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów znakomitych naukowców i przyrodników. Tematem spotkania będzie wilk i ryś.

Wilk (Canis lupus) jest największym przedstawicielem rodziny psowatych. Obszar jego występowania obejmuję Eurazję i Amerykę Północną. Od niedawne obserwuje się jego stopniową ekspansję gatunku na nowe tereny i wzrost liczebności populacji. Obecnie, na terenie Polski żyje około 700 osobników.

Ryś (Lynx lynx) to największy przedstawiciel rodziny kotowatych. Pierwotnie jego zasięg występowania obejmował całą Europę i większą część Azji. Obecnie zamieszkuje głównie część Skandynawii, Estonię, Łotwę, Białoruś, Rosję i Mongolię. Zachodnia granica zwartego obszaru przebiega przez Polskę północno-wschodnią a Karpaty zamieszkuje izolowana populacja. Obecnie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jego liczebność w Polsce szacuje się na około 200 osobników.

Wilk i ryś zawsze budziły kontrowersje. Przez lata były przez ludzi tępione jako zwierzęta niepożądane zagrażające zwierzętom gospodarski i eksploatowane dla cennego futra. Na przestrzeni ostatniego półwiecza człowiek na szczęście zaczął spoglądać na nie łaskawiej. Od konkurentów, których należy zwalczać, doczekały się statusu niezbędnego elementu ekosystemu. Poniewczasie zauważono, że człowiek nie jest w stanie zastąpić dużych drapieżników w przyrodzie. Na początku wilki i rysie objęto ochroną okresową ograniczoną do czasu rozrodu, zaczęto ograniczać wielkości ich odstrzału, aż w końcu w wielu krajach doczekały się ochrony całkowitej. Duża w tym zasługa lepszego poznania ich roli w ekosystemie. Fakt, że jeszcze niedawno zwalczane były na wszelkie, możliwe sposoby sprawia, że myśląc o tych zwierzętach należy się zastanowić nad człowiekiem i jego wszechwładnym stosunkiem do przyrody.

Drugi dzień Wszechnicy to tradycyjnie dzień terenowy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w wycieczce na ścieżkę edukacyjną „Barwik”. Na koniec proponujemy wspólne ognisko.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy! 

 

Kontakt:    

Beata Głębocka – Dział Edukacji i Udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego,

tel. (85) 738 30 09; e-mail: Beata.Glebocka@biebrza.org.pl

 

Więcej informacji o Wszechnicach Biebrzańskich:

Ścieżka dostępu: Strona BbPN/Menu główne/Imprezy promocyjne/Wszechnica Biebrzańska.

Link: http://www.biebrza.org.pl/132,wszechnica-biebrzanska.html

 

 

 

 

Zarządy okręgowe

Gdzie jesteśmy?

Liga Ochrony Przyrody

ul. Tamka 37/2, 00-355 Warszawa

email: zg@lop.org.pl,

tel: 22 828 65 82, Fax: 22 828 65 80

 

Partner Strategiczny